آموزش موسیقی

آموزش تئوری موسیقی – بخش اول

آموزش تئوری موسیقی

آموزش تئوری موسیقی – بخش اول

موسیقی محدود به نژاد و زبان خاصی نیست و این مهم باعث شده است تا به یک زبان زنده دنیا تبدیل شود. یادگیری این زبان بسیار شیرین و لذت بخش خواهد بود. برای شروع آموزش حرفه ای سازها و موسیقی شما ابتدا باید آموزش تئوری موسیقی را بیاموزید. ما در مجله اینترنتی پر از کالا در تلاشیم تا با یک روند مداوم از ابتدا با آموزش موسیقی و انواع سازها در خدمت شما باشیم.

تئوری مقدماتی موسیقی؛

صوت :

آنچه را که انسان به کمک حس شنوایی خود می شنود صوت نام دارد : فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز ، صوت نتیجه ارتعاش جسم مادی است. یعنی هر گاه یک جسم مادی با سرعتی کم یا زیاد به ارتعاش در آید از آن صوت حاصل میشود هر چه رفت و آمد های جسم مادى منظم تر باشد. صدای صوت حاصله به صورت موسیقیایی نزدیکتر خواهد بود به عبارت دیگر بسامد یا حرکت رفت و آمدی آن قابل ثبت یا شمارش باشد و صوت حاصل از آن موسیقیایی باشد. پس به طور کلی صوتی که درای ارتعاشات منظم هستند موزیکال و اصواتی که دارای ارتعاش منظم نیستند غیر موزیکال هستند .

یک صوت درارای مشخصات زیر است:

١- زیر و بمی

۲- دیرند یا کشش

۳- شدت یا دینامیسم

۴- طنین یا رنگ

زیر و بمی یا ارتفاع صوت

صداهای موسیقیایی میتوانند در سطوح مختلف زیر و بمی حاصل شوند چنانکه صدای مردان از صدای زنها کلفت تر است. هر چه ارتعاش صوت کند تر باشد صوت حاصله از آن بمتر است و به طور کلی هر چه طول سیمهای یک ساز کوتاهتر باشد صدای آن زیرتر و هر چه بلند تر باشد بمتر خواهد بود و هر چه سیمها نازکتر باشد صوت زیرتر و هر چه کلفت تر باشند صوت بمتر خواهد بود. در لوله های صوتی هر چه اندازه لوله ها بلندتر باشد صدای حاصل از آن بمتر و هر چه کوتاهتر باشند صدای آنها زیر تر است. در کل هر کدام از این شرایط میتواند بر ارتفاع یا زیر و بمی صوت حاصل موثر باشند.

دیرند (کشش):

کشش یعنی زمانی که هر صوت موسیقیایی ادامه میابد ، یک قطعه موسیقی از صوتهایی تشکیل شده است که ارزشهای متفاوت زمانی دارند و این ارزشهای زمانی را کشش هر صوت می نامند.

شدت یا دینامیسم :

صوت موسیقی ممکن است نسبت به یکدیگر ضعیف تر یا قوی تر باشد.

در این باره میتوان گفت هر چه دامنه ارتعاش یعنی میدان حرکت رفت و آمدی لرزش جسم، وسيعتر باشد صوت ، قویتر و هرچه دامنه ارتعاش کوتاهتر باشد صوت ضعیفتر خواهد بود .

طنین یا رنگ:

آخرین خصوصیتی که در فیزیک صوت بررسی میکنیم طنین یک صوت است.

طنین یا رنگ هر صوت با دیگری متفاوت است در واقع به خاطر رنگ هر ساز است که ما به سازی علاقه مند میشویم و از سازهای دیگر آنرا تمیز میدهیم.

طنین در واقع ترکیبی است از طول موجها با شدت های گوناگون و این اصوات فرعی هستند که رنگ ساز را بوجود میاورند.

موسیقی:

تعریفی ساده از موزیک : موزیک یعنی مجموعه ای از سر و صدا های تنظیم شده ی پیشرفته.

آموزش حرفه ای را با ما تجربه کنید!

آموزش حرفه ای موسیقی، یادگیری انواع سازهای ایرانی و خارجی، آموزش آواز، نت خوانی و …

پیدایش موزیک و آلات آن:

انسان های اولیه با تولید صداهای مختلف به وسیله حنجره ی خود قطعات دیگر را اجرا می کردند. بعد ها با ضربه زدن به شیی و بعدها با ضربه زدن شبی به شی دیگر. با فوت کردن در اسکلت جمجه ی حیوانی صداهای عجیب غریب از آن تولید می شد، با سوراخ کردن استخوان های کلفت تر صدا های بیشتری از آن تولید می کردند. انسان ها با کشیدن کمان و وسایلی امثالهم به فکر ساختن سازهای سیمی با الیاف، روده ی حیوانات و بعد ها سیم های فلزی افتادند. در این جا ثابت می شود که ترتیب پیدایش سازهای کوبه ای، بادی و سیمی می باشد .

پیدایش کلمه ی موزیک

Music از کلمه ی یونانی muse می آید.

در اساطیر یونانی آپولو به نام خدای موسیقی و هنرهای زیباست، و use نام نه فرشته ای هست که همراه او در کوه « پارناس » به سر می برند و هر یک در فنی از آواز و نوازندگی مهارت دارند.

پیدایش نت:

الفبای موسیقی را که دارای ۱۲ حرف (۷ حرف اصلی و ۵ حرف فرعی) هست «ت» می گویند.

«گلیسا» نام راهبیست ایتالیایی، که نخستین بار نت را اختراع کرد، در سال ۹۳۰ میلادی «نوما» تقسیم بندی اصوات و بعدها «کباد» خطوط نت و خواندن آن را به وجود آورد و در سال ۱۴۸۰ میلادی سن جان خطوط را تکمیل کرد.

دقیقا در دوره ی رنسانس که برهه پر تحرکی در زمینه ی موسیقی اروپا بود.

تن (Tone) :

صداهایی را که دارای ارتعاشات منظم و خوشایند هستند صدای موسیقی یا تن می گویند.

تن ها سر و صدا نیستند بلکه اصواتی خوشایند برای گوش ما هستند . مهمترین ویژگی تن ها زیر و بم بودن آن است.

تقسیم بندی اصوات موسیقی:

کلیه اصوات موسیقیایی ( صداهای خوشایند ) را به هفت نوع فرکانس صوتی (نت) | تقسیم کرده اند که پایه و اساس موسیقی را تشکیل می دهند.

این هفت نت به قرار زیر هستند :

آموزش تئوری موسیقی

تذکر : در متدهای بین المللی از اختصار انگلیسی جهت تدریس استفاده می شود.

سرعت ارتعاش:

هر چه سرعت ارتعاش بیشتر باشد صدا زیر تر و هر چه سرعت ارتعاش کندتر باشد صدای بم حاصل می شود. مثلا اگر سیم ششم و همچنین سیم اول گیتار ضربه بزنید سیم ششم که ضخیم ترین سیم گیتار است لرزش کندتر و صدای بم تر از سیم اول که نازکترین سیم گیتار است دارد. اگر به وسیله گذاشتن انگشت بر روی سیم طول آن را کوتاه کنیم لرزشی سریع تر و صدای زیر تر به دست می آید.

وسعت صوتی:

فاصله میان بم ترین و زیر ترین صداهایی که یک آواز خوان یا ساز می تواند اجرا کند، وسعت صوتی نامیده می شود.

مجله اینترنتی پر از کالا در کنار شماست تا حرفه ای شدن.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *